Mouritz/Hørslev Projektet
Anmelderroste Mouritz/Hørslev Projektet giver koncert på Hotel Cecil til september.
Mouritz/Hørslev Projektet, står bag de musikalske fortolkninger af forfatter Lone Hørslevs ord. Siden debuten ‘Så er det sagt’ i 2007 har de gang på gang sat nye standarder for, hvad man kan sige i en dansksproget popsang. Deres moderne viser balancerer altid knivskarpt mellem det skrøbelige, det rå og det humoristiske.
Hørslev og Mouritz har sammen skabt et multifacetteret popunivers med skarptskrevet lyrik og rørende melodier og igennem årene er der blevet opbygget et stort bagkatalog af sange som blandt andet ‘Jo mere jeg bliver din’, ‘Lille Krokodille’ ‘ Hus og Have og ‘Kom kom kom’.
Der er nu noget ganske særligt over duoen Mouritz/Hørslev Projektet. Det er vitterligt musik for sarte sjæle, vel at mærke den der særlige sarthed, som er foret med rustfrit stål og betrukket med bly. Som musikkritiker Klaus Lynggaard har udtryk sig om bandet.
Pressen skrev
Et band to die for og hele molevitten er smukt produceret. Indie-pop når det er bedst. Klaus Lynggaard, WeekendAvisen
Helende og magisk kærlighed. Ugebladet Søndag.
En plade fyldt med gode oneliners, der ofte rummer noget sørgmodigt og urovækkende, samtidig med at de virkelig er sjove. Rasmus Steffensen, Dagbladet Information.
Påmindelse om poesiens trodsige skønhed. GAFFA, ★★★★.
Duoens musikalsk mest ambitiøse og gennemarbejdede til dato. Kim Skotte, Politiken ★★★★.
Line-up: